وبلاگ میزیتو چرا در ساعات کاری، کم‌کاری می‌کنیم؟
میزیتو؛ نرم‌افزار مدیریت کسب‌وکار
میزیتو، بهترین نرم‌افزار مدیریت پروژه آنلاین، ابزار دورکاری و مدیریت کسب‌وکار با رویکرد شبکه‌اجتماعی است که با استفاده از آن می‌توانید فرآیندهای سازمانی خود را مدیریت کنید و با همکاران خود در لحظه ارتباط داشته باشید.
بیشتر بخوانید

چرا در ساعات کاری، کم‌کاری می‌کنیم؟

منتشر شده در ۵ سال پیش

زمان خوانش ۴ دقیقه

انتشار ۵ سال پیش

خوانش ۴ دقیقه

کم کاری کارمندان و علل آن

 دلایل کم کاری کارمندان در شرکت ها و موسسات مختلف می تواند ریشه در نکات مختلف داشته باشد که گاه همین تنبلی ها و کم کاری ها شما را به عنوان یک ارباب رجوع کلافه می کند.

 توانایی خوب انجام دادن کارها به صورت پیوسته یکی از مواردی است که برای پیشرفت در کسب وکار لازم و ضروری است. انجام کارها به صورت موثر نیازمند فرهنگ کاری درست، کارمندان مناسب و فرآیندهای کاری به جا است. من با افراد زیادی صحبت کرده ام که از طریقه انجام دادن کارها در شرکت راضی نیستند. وقتی قضیه را خوب بررسی قرار دادیم متوجه شدیم یکی از سه مشخصه فرهنگ کاری درست، کارمندان مناسب و فرآیندهای کاری به جا در شرکت آن ها رعایت نمی شود.

 وقتی در یک شرکت کارها درست انجام نمی شود یا اصلا انجام نمی شود سوال بالا ذهن مدیر را به خود مشغول می کند.

عمده ترین دلیلی که کارمندان کارهایی را که شما می خواهید انجام نمی‌دهند:

آن ها نسبت به کارهایی که باید انجام دهند توجیه نیستند؛ یا به عبارتی آن ها اصلا نمی دانند قرار است چه کاری انجام دهند.

 وقتی یک کارمند نمی داند دقیقا باید چه کاری انجام دهد مشکل از او نیست بلکه از مدیر است. برای اینکه شرکت بتواند بازدهی بالایی داشته باشد، مدیر باید به ۴ چیز به طور جدی پایبند باشد:

۱. انتظارات خود را به طور صریح به همه انتقال دهد.

۲. اطلاعات و امکانات لازم را برای درست انجام دادن کارها فراهم کند.

۳. ارزیابی کند، کارمندان خوب را تشخیص دهد و از آن ها به خوبی تجلیل کند.

۴. کارمندان را به پیشرفت تشویق کند.

 تفاوت اساسی بین شرکت هایی که در نقطه توقف گیر کرده اند و شرکت هایی که به صورت روز افزون پیشرفت می کنند در موارد ۱ و ۳، یعنی بیان شفاف انتظارات و ارزیابی، تشخیص و تشویق نمود پیدا می کند. این دو مورد، اساسی ترین مشخصه های فرهنگ کاری درست است. وقتی به شرکت هایی که کار در آن به راحتی و بازدهی بالا انجام می شود نگاه می کنیم، متوجه می شویم مدیری وجود دارد که بسیار در بیان انتظارات و اهداف شرکت شفاف و صریح است. همچنین فرایند ارزیابی کارآمدی را نیز به کار گرفته است تا بتواند کارمندان را مسئولیت پذیر نگه دارد.

بی‌نظمی و فرآیندهای کاری

 برای شرکت هایی که کمی رونق می گیرند و بنابراین نیاز دارند تولیدات و یا خدمات رسانی خود را سریع تر کنند تا بتوانند تقاضای مشتریان را برطرف کنند، ایجاد فرایندهای کاری برای کارهای روزمره الزامی است. فرآیندهای کاری به معنی چگونگی و ترتیب انجام کارهاست. بدون چنین فرآیندهای کاری، کارکردن برای کارمندان شبیه اطفاء حریق است و هیچ کس از لحظه بعد خود خبر ندارد و هرج ومرج ایجاد می شود. در نتیجه خطاها و هزینه ها چند برابر خواهد شد، خستگی و نا امیدی زیاد می شود و دیر یا زود مشتریان خوب از دست خواهند رفت.

 وقوع چنین شرایطی بدین معنی نیست که صاحب شرکت با ایجاد فرایندهای کاری مخالف است، بلکه معمولا آن ها از این مسئله غافلند و زمانی متوجه اهمیت این موضوع می شوند که سرشان بسیار شلوغ است و ساعت ها وقت را به هدر داده اند و در اکثر مواقع صاحبان کسب وکار به جای توجه دقیق به قضیه، فقط ساعات کاری خود و کارمندان را بیشتر می کنند که چنین کاری هیچ کمکی به حل مشکل نمی کند.

چه می شود اگر کمی توقف کنیم و …

 چند سال پیش تصمیم گرفتیم یکی از کارمندان خود را اخراج کنیم. پس از رفتن آن کارمند یکی از کارمندانم به دفترم آمد و گزارشی که توسط کارمند اخراجی تهیه شده بود را تحویل من داد. من هیچ گاه به آن گزارش ها یا گزارش های مشابه نگاه نمی کردم. این بار تصمیم گرفتیم نگاهی به آن گزارش و گزارش سایر کارمندان بیندازیم و در کمال ناباوری متوجه شدیم خیلی از کارهایی که تاکنون در شرکت انجام شده است واقعا بیهوده بوده است و ما هیچ نیازی به آن ها نداشتیم. فقط خدا می داند شرکت چه میزان وقت برای کارهایی تلف کرده است که به هیچ وجه ضروری نبوده اند. طبق برآورد ما، این کارهای بیهوده، از هر کارمند ما تقریبا 10 تا 15 درصد کاری مفید را هدر داده بود. نکته اینجاست که منظور ما کارهایی نظیر گشت وگذار در اینترنت و یا تماس های شخصی کارمندان نیست. بلکه صحبت در مورد کارهایی بود که همه فکر می کردیم مفید و ضروری است ولی با یک نگاه دقیق متوجه می شوید که این کارهای به ظاهر مفید کاملا بی فایده و غیرضروری بودند.

 گزارش کار کارمندان را چک کنید و این فعالیت های بیهوده را بیابید. باید اصلاحات لازم برای کمتر کردن آن ها انجام دهید. همچنین این اصلاحات باید مرتبا به روز شوند زیرا شرایط کسب وکار شما، محصولاتتان، مشتری ها، امکانات و تکنولوژی تغییر می کنند پس باید اصلاحات ما هم همواره طبق تغییرات جدید اعمال شود.

 اجرا کار به معنی انجام کارهایی است که واقعا اهمیت دارند و باعث بهروری کسب وکار می شوند. یک کارآفرین موفق باید مرتبا این سوال را از خود بپرسد:

 در زمینه کسب‌وکار ما چه کاری وجود دارد که اگر بتوانیم آن را عالی و به نحوه احسن انجام دهیم، به شدت روی پیشرفت ما اثر مثبت خواهد گذاشت؟

 جواب این سوال برنامه کاری هر شرکت را در یک جمله خلاصه می کند. اگر می خواهید کسب وکار خود را قدرت ببخشید باید جواب این سوال را پیدا کنید. سپس باید زیر ساخت هایی برای به نحوه احسن انجام دادن آن را فراهم آورید.

میزیتو یکی از این ابزارهاست که با ایجاد نشاط در جمع کارکنان آنها را برای استفاده بهینه از ساعات کاری همراهی می کند و در نهایت سبب رشد مجموعه می شود .


بیشتر بخوانید:

مقایسه میزیتو با Trello
شروع کار با میزیتو
شاید این مقالات هم برای شما جذاب باشند:
لینک مقاله کپی شد!